نکاتی در مورد نقش خلاقیت در پیشرفت جوامع

اجازه بدهید با این جمله شروع کنیم که موفقیت امری طبیعی نیست بلکه یک موضوع غیر طبیعی و در واقع احمقانه است . مردمی که سخت تلاش می کنند کمتر موفق می شوند مردم عادی در کارخود خیلی سخت کار می کنند و به سختی می توان آنها را بدون تلاش دید این مردم به احتمال زیاد قادر نخواهند بود از وام هایی با بهره بالا استفاده کنند آنها نمی توانند با تلاش به درجاتی که تمایل دارند به آن برسند نایل گردند . مردم عادی ماشین های کوچکی می خرند و در خانه های کوچک زندگی می کنند. در جهان مهجور امروز میانه روی امری معقول و پسندیده است افراد عادی درگیر محتوای زندگی خود هستند همچون مدرسه رفتن ، کار خوب داشتن ، ازدواج ، خرید خانه و بچه داشتن اما وقتی که شما به این نظر استیو جابز توجه می کنید که می گوید که اگر شما درک کنید که دیوانه اید این بدان معنی نیست که به خارج ازیک جعبه فکر کنید ،بلکه دیوانگی فکر کردن به ساختن یک جعبه است ،مردم عادی همواره به درون جعبه فکر میکنند .

به آنان که دیوانه هستتند ، غیر متعارفها ، شورشیان ، مشکل آفرینها می گویند آنها افرادی هستند که می خواهند موضوعات را طور دیگری ببینند و علاقه ای به قوانین ندارند ، شما می توانید با آنها مخالفت کنید یا آنها را نقد کنید به آنها تهمت بزنید و یا آنها را طرد کنید اما به یاد داشته باشد که تنها چیزی که شما نمی توانید از آن چشم پوشی کنید تغییری است که آنها در چیزهای پیرامون ما ایجاد می کنند آنها نژاد بشری را به جلو هل می دهند که برخی از مردم عادی ممکن است آنها را دیوانه بپندارند چیزهایی که ما به آنها نبوغ می گوییم چرا که به اندازه کافی دیوانه هستند می توانند جهــــان را تغییر دهند مانند  استیو جابز .

در اینجا 10 دلیل برای اینکه چرا مردم غیر نرمال کسانی که تفکرخلاق دارند موفق هستند ذکر می کنیم چرا که آنها بدنبال ایجاد جعبه های جدیدی بــــــرای سایرمردم می باشند .

1-آنها جعبه های جدیدی که مردم عادی در آن فکر می کنند خلق می کنند ؟

افراد خلاق مانند  استیو جابز نه تنها هنجارها را به چالش می کشند بلکه آنها هنجارهای جدیدی برای دیگران ایجاد می کنند تا مردم عادی درباره آنها فکر کنند . نوآوری همیشه به این معنی نیست که چیز جدیدی بوجود آورد . اکثر اوقات این غیر نرمالها و پریشان ذهنهای خلاق چیزهایی که وجود دارد را بهبود می بخشند ،مردم خلاق با تفکری متفاوت همچون کودکان با استفاده از قدرت تخیل خود به موفقیت می رسند .

2-آنها بیش ازحد احمق هستند تا ترسو :

هنگامی که افراد خلاق برای خود اهداف تعیین می کنند آنها به تنها چیزی که فکر نمی کنند شکست است آنها هیچگاه طرح B برای کار خود ندارند تا در صورت کار نکردن و یا عدم موفقیت در طرح A  از طرح B استفاده کنند چرا که اطمینان دارند طرح A موفق خواهد بود در حالیکه مردم عادی همیشه از شکست می ترسند چرا که آنها از ترس افتادن از اسب و فلج شدن هرگز سواری نمی کنند برای افراد غیر عادی (خلاق)شکست یک کلمه بی معناست این توانایی به ظاهر بی اعتنایی به شکست است که باعث موفقیت آنها می گردد ” ترس در واقعیت نیست ، تنها جایی که ترس می تواند وجود داشته باشد در افکار ما در آینده است . این زائیده تصور ماست و باعث عدم انجام کارهایی که در حال و آینده می خواهیم انجام دهیم می شود . این موضوعات نزدیک به مرز جنون است ، آیا  با این تفکرات من دچـار سوء تفاهم نشده ام.

خطر بسیار واقعی است و در  دنیای واقعیت وجود دارد ولی ترس تنها یک انتخاب است – ویل اسمیت ”

3-آنها برای معتبر بودن تلاش می کنند :

متفاوت بودن نیازمند اعتبار است نسبت به هرکس دیگری ، افراد غیر معمول احساس خود از سبک زندگی و تصویر نقاشی شده از زندگی خود را توسعه می دهند انها دقیقا” به آنچیزی که خود می بینند اعتقاد دارند این توانایی بصورت ذاتی در بسیاری از افراد خلاق و موفق دیده شده است که توانسته اند با توسعه این مهارتهای زندگی که افراد عادی به آنها عادات بد یا ساده می گویند به موفقیت برسند برای مثال استیوجابز مارک زوکربرگ که از افراد شناختــــــه شده می باشند لباسهای یکسان هر روز می پوشند ، میلیونر معروف وارن بافت حقوق سالیانه خود بالغ بر 100000 دلار را جمع آوری و 99% آن را به خیریه اهدا می کند .

4-آنها انرژی بالایی دارند :

این افراد نمی توانند همچون مردم عادی برای انجام کار یا دریافت کار صبر کرده و پس از آن به خانه بروند و در مقابل تلویزیون نشسته و کاری انجام ندهند آنها همیشه در مورد اینکه چقدر انرژی دارند و اینکه ای کاش زمان بیشتر داشتیم شکایت می کنند اما مردم خلاق همیشه وقت دارند و با شور و اشتیاق هستند در دنیا آنها خود را وقف یک هنر یا صنعت بصورت خستگی ناپذیر می کنند تا مهارتهای خود را توسعه دهند این تلاش انرژی زیادی که یک مزیت ویژه برای موفقیت به آنها می دهد .

5-آنها شجاعت شکستن قوانین را دارند :

انحراف از قوانین و شکستن آن راحت نیست مخصوصا” وقتیکه شما تمام زندگی خود را در زیر سایه قوانین و مقررات گذرانده اید . افراد خلاق هر چند اهمیت قوانین را درک می نمایند اما آنها را محدود کننده می داند :

چه قوانینی را در صنعت خود به عنوان یک واقعیت می پذیرید ؟ چرا شما از آنها پیروی می کنید ؟ اگر پاسخ شما این است که همواره از آن پیروی کرده اید این پاسخ افراد عادی است و احتمالا” شما هیچ وقت موفق نخواهید شد . این یک اقتدار و توانایی است که باعث پاسخی به این سؤال می گردد که نتیجه آن موفقیت افراد غیر عادی و خلاق است .

6-اختراع برای آنها ضرورت است :

برای سایر مردم عادی افراد خلاق ممکن است بسیار مدبر به نظر برسند که درست است، اما یک حقیقت عمیق تر وجود دارد که آنها افرادی هستند که برای حل مسئله و مشکل اقدام می کنند و هیچ وقت از مشکلات صرفه نظر نمی کنند ذهن غیر نرمال این افراد دنیا را بگونه ای دیگر نگریسته و بگونه دیگر از مردم عادی تحلیل می کند بنابراین مشکلاتی که در پیش روی مردم عادی قرار گرفته و آنان این مشکلات را پذیرفته اند افراد خلاق و غیر عادی نپذیرفته و تلاش می کنند تا آنها را حل کنند آنها اعتقاد دارند نیاز مادر اختراع است .

7-آنها سایر افراد غیر نرمال را تشخیص می دهند :

مهم نیست شما چه تیپ شخصیتی هستید یا دارید آنها به راحتی افراد همفکر خود را شناسایی می کنند . غیرعادی ها در تمامی جهان یک انقلاب را جهت شناسایی دیگر هم اندیشان خود آغاز نموده اند آنها به نظر می رسد سخت به ایده های جدید و اختراعات دیگران کشیده شده و دیگر افراد غیر عادی را شناسایی می کنند . آنها در نوشته هایی که مردم عادی از آنها نوشته اند نابغه عنوان شده اند پیشگامانی در عرصه های جدید نوآوری و تکنولوژی . ایده هایی که در قالب طوفان ذهنی برای مردم بیان می گردد به آنها نشان می دهد که شما چگونه فکر می کنید و این موضوع باعث افزایش بیشتر شانس موفقیت شمــا می گردد . ” چالشهای یک دیوانه را دیوانه دیگر باور دارد ”

8-آنها همیشه کنجکاو هستند :

افراد غیر عادی همواره ذهنی شبیه بچه ها دارند و بطور مداوم پرسش چرا را مطرح می کنند . ذهن آنها سیری ناپذیر است و آنها از اینکه وارد سوراخ خرگوش شوند بدون ترس از عمق آن این موضوع به آنها اجازه می دهد تا دنیا را پر از شگفتی و ظرفیت ببیند تا مشکلات ، این توانایی دیدن قسمت پُر لیوان همواره باعث موفقیت افراد غیر عادی می شود .

9-آنها شبیه یک مگ با استخوان هستند :

هنگامی که افراد غیر عادی دندان خود را به چیزی گیر می دهند امکان ندارد آن را رها کند ( یعنی اینکه این افراد بسیار پیگیر انجام کارها هستند و در انجام کار سمج ) اینگونه افراد مشکلات را با وسواس مورد بررسی قرار داده و برای مشکلاتی که بنظر غیر قابل حل می نماید یک راه حل پیدا می کنند . این یک فاکتور ناشناخته است که افراد خلاق را به سمت موفقیت سوق می دهد در صورتیکه ممکن است افراد عادی مدتها در ناامیدی باقی بمانند .

10-          آنها بر چسب نیستند .

غیر عادی یاخلاق بودن فقط یک بر چسب ساده برروی برخی افراد و مشکلات نیستند اینگونه افراد  شیفته آنچه در درون انها می گذرد می باشند در صورتیکه افراد غیر عادی فقط بر برچسب های نژادی ، جنسیتی ، تخصصی ، مذهبی و … می پردازند افراد غیر عادی خلاق فقط توجه به درون ساده افراد می نمایند در تفکر این افراد سیاه و سفید مطلق وجود نداشته و فقط خاکستری وجود دارد این افراد با محدود نکردن خود  براساس برچسبهای معمول افراد عادی امکان دستیابی به یک دنیا از استعداد و خلاقیت و پتانسیلهای انسانی که آنها را احاطه کرده است فراهم می نمایند تا بتوانند از آنها در عرصه عمل نیز استفاده نمایند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید