2

برگزاری اردوی رصد

شنیدید که میگن : “بسیار سفر باید، تا پخته شود خامی” ؟ چرا این جمله رو اینجا آوردم و چه ربطی به برنامه ی اردوی مدرسه تابستانی داره؟ ادامه ی این متن رو بخونید متوجه میشید!

**

توی آخرین روزهای کلاس های تابستانی، قرار شد که ماهی یک بار به بهانه ای بچه های مدرسه ی تابستانی کسب و کار شریف دور هم جمع شوند تا هم آموزه هایشان را مرور کنند و هم از حال هم با خبر شوند و هم چیزهای جدیدی یاد بگیرند. برای همین، روز پنج شنبه و جمعه، سوم و چهارم مهر، بچه های مدرسه برای یک تجربه ی نجومی و رصد آسمان شب کویر ، به اردوی دو روزه دعوت شدند.

**

ظهر روز پنج شنبه، بچه های داوطلب حضور در اردو روبروی درب اصلی دانشگاه شریف جمع شدند. تعداد دانشجویان پسر از دانش آموزان پسر و تعداد دانش آموزان دختر از دانشجویان دختر به مراتب بیشتر بود! و البته پسرها حضور چشم گیر تری نسبت به دختر ها داشتند.

حدود ساعت یک، بعد از چانه زنی مسئولین اردو و تبخیر شدن ما جلوی در و زیر نور آفتاب ، بالاخره اتوبوس دوم که اتوبوس پسر ها بود هم جور شد و ما به سمت مرکز علوم و ستاره شناسی ورکیان واقع در شهر دامغان حرکت کردیم.

راه رفت به خاطر توقف های نزدیک به هم و زیادی که داشتیم ، نزدیک به هفت ساعت طول کشید و ما ساعت هشت و بیست دقیقه ی شب به رصدخانه رسیدیم. برنامه این بود که ماه شب اول ذی الحجه را رصد کنیم که به دلیل طولانی شدن زمان رسیدنمان به رصد خانه، از دست رفت.

بعد از این که بچه ها وسایلشان را در اتاق هایی که محل خواب بود گذاشتند و کمی استراحت کردند و کمی هم پذیرایی شدند، برنامه ی رصد شروع شد. مسئول اردو، آقای سجاد حسینی مهر و تیم نجوم سمانه زارعیان، مرتضی افتخاری، احسان ابراهیمیان و رضا صفری بودند که زحمت بسیاری برای بچه ها کشیدند.

این هدیه ای بود که تیم نجوم به همه ی ما دادند. شی ای کاغذی با قابلیت تنظیم دقیق بر اساس فصل و روز و ساعت و جهت، که نشان می داد در آسمان بالای سرمان باید دنبال چه صور فلکی ای باشیم. بسیار جذاب بود و کار رصد و پیدا کردن صور فلکی را برای ما که در کار رصد آماتور محسوب می شدیم خیلی راحت می کرد.

تیم نجوم به همراه آقای حسینی مهر کار بسیار خوب دیگری هم کرده بودند. یک سری فایل معرفی اولیه در مورد هر کارگاه رو یک شب قبل از شروع اردو به دست ما رساندند و باعث شدند ما با آمادگی ذهنی رصد را شروع کنیم . از طرف همه ی مسئولین و مدعوین باید گفت: بچه ها، مچکریم!

**

به چهار گروه تقسیم شدیم و هر گروه به سرپرستی یک مربی کارگاه رصد را شروع کرد. کارگاه ها، شامل معرفی صور فلکی، معرفی دو نوع تلسکوپ برای رصد حرفه ای و آماتوری و معرفی اجرام آسمانی (شامل خوشه ی باز، خوشه ی کروی، کهکشان و سحابی)و بررسی تفاوت های آن ها بود. مشاهده ی اجرام آسمانی ای مثل M33  که نزدیک ترین کهکشان قابل مشاهده با تلسکوپ در نیم کره ی شمالی زمین است، واقعا حیرت انگیز و بی نظیر است و حس هیجان انگیزی به آدم می دهد!

اکثریت قریب به اتفاق بچه ها تا صبح بیدار بودند و آن هایی که تا طلوع آفتاب مقاومت کردند و نخوابیدند، طلوع آفتاب زیبای دشت را هم دیدند و عکس یادگاری ای با آن گرفتند.

بعد از طلوع آفتاب بچه ها برای مبارزه با کم خوابی و گشنگی تا رسیدن وقت صبحانه با بازی و بحث و گفت و گو خودشان را سرگرم کردند. بعد از صبحانه هم چون بیشتر بچه ها تا صبح بیدار بودند، تصمیم حرکت گرفته شد و استراحت از رصد خانه به اتوبوس در مسیر دامغان تا تهران منتقل شد!

راه برگشت، به طرز حیرت انگیزی در زمان کمتری طی شد، علیرغم این که برای خوردن نهار هم وقت قابل توجهی را صرف کرده بودیم. حدود ساعت چهار عصر به تهران رسیدیم. اردوی پر تجربه و یادگیری خیلی خیلی خوبی بود. جای همه ی آن هایی که نشد همراه ما باشند خالی!

**

برگردیم به جمله ی مقدمه ی متن! بله … بسیار سفر باید، تا پخته شود خامی. به ما گفتند که سفر کردن یکی از راه های افزایش خلاقیت است. به نظر من، یکی از مهم ترین چیزهایی که در سفر باعث ایجاد خلاقیت می شود، این است که هیچ چیز سر جای طبیعی خودش نیست. غذا، خواب، استراحت، صحبت، بحث … همه ی این ها با برنامه ای که ما برای زندگی روزمره مان داریم فرق می کنند. از غذای گرم، استراحت در جای نرم و راحت و حتا خواب به موقع یا به اندازه ممکن است خبری نباشد. همین غیر منتظره بودن سفر، از مهم ترین مزیت های آن است و این روح و فکر ما را بارور و خلاق می کند. ما را برای “جور دیگری” دیدن و “انعطاف فکری داشتن ” آماده می کند. به عبارتی ما را “پخته” می کند. به خاطر همین تصور می کنم آدم هایی که در سفر، بیشتر از دیدن کمبود ها، سعی می کنند که از سفرشان با همه ی سختی ها لذت بیشتری ببرند به خودشان لطف بیشتری کرده اند!

سعیده پیرزاد- مهر ۹۳

1

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید