گزارش بازی شبیه سازی کسب و کار

دومین برنامه بخش سال تحصیلی اولین دورۀ مدرسۀ تابستانی کسب و کار دانشگاه شریف در تاریخ ۱/۸/۹۳ در دانشکدۀ مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف با حضور دانش‌آموزان و دانشجویان این دوره برگزار گردید. در این برنامه دانش‌آموزان و دانشجویان در محیطی شبیه‌سازی شده و در قالب گروه‌های ۴ یا ۵ نفره، حضور و فعالیت در یک شهرک تولیدی را در مدت زمان ۵ ساعت تجربه نمودند.

در این بازی شبیه‌سازی نقش‌های مختلفی از جمله تولید کننده، واسطه، سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر، تأمین‌کنندۀ مواد اولیه، بانک، بورس کالا، پلیس، دادگاه و … طراحی شده بود. اکثریت شرکت‌کنندگان در بازی (۹ گروه) نقش تولیدکننده را بر عهد داشتند که می‌بایست بر طبق دستورالعمل‌های موجود پس از تهیه مواد اولیه از فروشندگان به تولید سه محصول اوریگامی شامل نیلوفر آبی، گل شیپوری و درنا اقدام می‌نمودند. گروه‌های واسطه (۳ گروه) وظیفه داشتند که محصولات تولید شده توسط تولید کنندگان را خریداری کرده و در بورس کالا به فروش برسانند. گروه‌های سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر (۲ گروه) نیز وظیفۀ تأمین مالی گروه‌های تولید کننده و واسطه را برعهده داشتند.

سایر واحد‌های خدماتی از جمله بانک، فروشگاه مواد اولیه، دادگاه، پلیس و نیز پیش‌بینی شده بودند که شرکت‌کنندگان در مواقع لزوم و بر اساس دستورالعمل‌های موجود می‌توانستند به آنها مراجعه کرده و از خدمات مربوطه استفاده نمایند.

دانش‌آموزان و دانشجویان در این بازی با بسیاری مسائل، فرصت‌ها، چالش‌ها و مشکلات کار کردن در یک محیط کسب و کار واقعی مواجه گشته و برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری و اقدام‌ را در یک محیط رقابتی تجربه نمودند. در پایان بازی گروه‌هایی که توانسته بودند بیش‌ترین سود را کسب نمایند به عنوان برندگان بازی شناخته شدند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید