روز اول مدرسه

گزارش دوره تابستانی مدرسه کسب و کار شریف

 

اهداف و فلسفه‌‌ی وجودی

سرمایه‌های بالقوه انسانی و نیروهای کار آینده کشور، دانش‌آموزان و دانش‌جویان امروز هستند. این جوانان به‌دلیل کاستی‌های موجود در سیستم آموزشی کشور، بدون یادگیری موثر توانمندی‌های اجتماعی، مهارت‌های ارتباطی، رویکردهای خلاقانه، نحوه تفکر سیستمی و آشنا شدن با فضای کسب‌وکار، رشته‌ی دانشگاهی خود را انتخاب کرده یا می‌کنند و متاسفانه در دانشگاه نیز فرصتی برای چنین آموزش‌هایی پیدا نمی کنند.

فلسفه‌‌ی وجودی «مدرسه تابستانی کسب‌وکار دانشگاه صنعتی شریف» جهت دادن دانش‌آموزان و دانش‌جویان سال‌های اول به سمت مسیری است که در آن بتوانند ذهن خود را در جهت انتخاب آینده‌ای موفق‌تر منسجم کنند که در این مسیر دست‌یابی به منابع اقتصادی ناشی از کارآفرینی ارزش تلقی می‌شود. مدرسه‌ی تابستانی و باشگاه کارآفرینان جوان دانشگاه صنعتی شریف، قصد دارد افرادی تربیت کند که بتوانند در آینده‌ی خود، به‌سمت تبدیل شدن به موفق‌ترین کارآفرینان شتاب بگیرند، و در یک کلام با کمک اساتید و مربیان این حوزه به یک “تحول عمیق” در خود دست بزنند.

جمعی از اساتید رشته‌های مختلف دانشگاه صنعتی شریف، به‌همراه تعدادی از مدرسین سایر دانشگاه‌های ایرانی و بین‌المللی، برنامه‌ای را طراحی کرده‌اند که بیش از آن‌که در قالب درس و کلاس باشد، به شکل فعالیت‌های جمعی، کار تیمی و بازی‌های پرورش دهنده‌ی خلاقیت، بر نحوه تفکر و نوع نگاه فرزندان این مرز و بوم تاثیر خواهد گذاشت.

برنامه‌ی جذب مخاطب

مدرسه تابستانی کسب‌وکار دانشگاه صنعتی شریف در تابستان ۱۳۹۳ برای دو گروه دانش‌آموزان و دانش‌جویان به صورت موازی و جداگانه تدارک دیده شد. پس از ثبت نام اولیه دانش آموزان و دانشجویان، در چند مرحله‌ی مجزا، مصاحبه‌های کاملا خلاقانه و متفاوتی به عمل آمد. نتیجه مصاحبه منجر به انتخاب و ثبت نام قطعی حدود ۱۵% مراجعین گردید که این جمع حدوداً ۷۰ نفره به کلاس‌های دانش‌آموزی و دانشجویی، تقسیم گردیدند.

اجرای دوره‌ی تابستانی

افتتاحیه مدرسه در روز شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۳ برگزار شد و بچه‌ها از همان بعد ازظهر روز افتتاحیه دوره را آغاز نمودند. برنامه‌ی مدرسه به صورت ۳ روز اول هفته از صبح زود و با صبحانه آغاز شده و با برگزاری ۲ کلاس یا برنامه و یک گفت وشنود میانی که در خلال پذیرایی میان وعده اتفاق می‌افتاد، به نماز و ناهار ختم می‌گردید. در بعد از ظهر، برنامه با برگزاری یک کلاس و یا برنامه و یک گفت وشنود همراه پذیرایی ادامه پیدا می‌کرد و به آخرین کلاس که معمولا به صورت کارگاه‌های خلاقیت و کار تیمی و یا برنامه‌ی ورزشی بود، در غروب، ختم می‌شد.

محتوای دوره

محتوای دوره‌ی تابستانی را شاید بتوان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • کلاس های درسی
 • مسابقه ها
 • بازی های تیمی
 • فروش
 • سخنرانی
 • جذب و متقاعد سازی سرمایه گذار
 • ارائه زندگی کارآفرینان
 • کار تیمی روی ایده و  BP
 • دیدار با کارآفرین ها‌ی برجسته‌ی کشور
 • بررسی زندگینامه کارآفرینان
 • تست‌ها
 • بازارچه
 • ورزش و تفریح
 • آشنایی با رشته ها

آغاز دوره‌ی تابستانی برای بچه‌ها با آشنایی در مورد کار تیمی انجام شد که سرکار خانم دکتر بانکی، از اساتید دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف، اصول اولیه شکل‌گیری تیم‌ها و مزایای انجام کار تیمی را برای بچه‌ها توضیح دادند. در ادامه‌ی کلاس، بچه‌ها در چند بازی تیمی شرکت کرده و سعی کردند هم‌تیمی‌های مناسب خود را در یک فرایند تیم‌سازی شناسایی کنند. دانش‌آموزان و دانشجویان به فراخور حال خود در کنار آقای دکتر فیض‌بخش خلاقیت و نوآوری را تجربه کرده و در کارگاه خلاقیت با بازی‌های مسابقه گونه‌ی ساده‌ای، آموخته‌هایشان را محک زدند. مفاهیم کارآفرینی توسط جناب آقای دکتر الیاسی، از اساتید دانشگاه تهران، برای بچه‌ها شکافته شد و جناب آقای مهندس برزگر، از دانش‌آموختگان کارآفرینی دانشگاه تهران و کارآفرین جوان و موفق، آنها را در کلاس از “ایده تا فرصت” به داشتن نگاهی جستجوگر برای کشف نیازهای نادیده و شکل دادن ایده‌های نو و شکار فرصت‌های بالقوه ترغیب کردند. بچه‌ها با تشکیل تیم‌ هایی چهار تا پنج نفره، ایده‌هایی را برای تمرین عملی مطالب آموخته شده، برگزیدند. برای هر تیم مربی و تسهیل‌گری گذاشته شد تادر کنار بچه‌ها و تیم‌ها و تا انتهای دوره‌ی برنامه‌ی مدرسه و در خلال این مسیر همراه و راهنمای بچه‌ها باشد. بچه‌ها اصول و روش تفکر سیستمی را از آقای دکتر اسماعیل‌زاده فرا گرفته و با آقای دکتر فیض‌بخش به سر وقت برنامه‌ریزی شخصی رفتند و در کارگاهی برای خودشان به صورت عملی برنامه‌ریزی انجام دادند. دانش‌آموزان و دانشجویان مطالب اصلی در مورد نگارش طرح تجاری را از سرکار خانم دکتر یاوری، استاد دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف، آموخته و به طور عملی برای ایده‌های خود BP نوشتند.مطالبی در مورد تجارت الکترونیک توسط سرکار خانم مهندس یزدیان، دانش‌آموخته‌ی ITو کارآفرینی دانشگاه تهران، برای بچه‌ها ارائه شد. روش درآمدزایی ایده‌های بچه‌ها در کلاس مدل کسب و کار آقای دکتر صامعی به بحث گذاشته شد و مباحث مالی و حسابداری آن توسط سرکار خانم دکتر مشایخی، استاد دانشگاه تهران و استاد مدعو دانشگاه صنعتی شریف، برای آنها باز شد. بچه‌ها تئوری‌های آموخته شده در کلاس‌های مدل کسب و کار و مالی را در زمان اختصاصی در کارگاه‌های بعد ‌از ظهر در کنار مربی‌ و تسهیل‌گر خود تمرین می‌کردند. آشنایی بچه‌ها با مذاکره و فنون ارتباطات به خوبی توسط اقای مهندس شعبانعلی انجام پذیرفت. مباحث بازاریابی توسط جناب آقای دکتر اخلاصی، استاد دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران، ارائه شد که کاربرد اختصاصی آن را بچه‌ها در جشنواره‌ی فروش غذا عینیت دادند. کلاس اصالت رهبری جناب آقای دکتر علوی، از اساتید دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف، اما مطالب جذاب و جدیدی برای بچه‌ها داشت که افق نویی را در مقابل دیدگان آنها گشود [۱].

در طول دوره کارآفرینانی مانند سرکار خانم مهندس مقیمی، جناب آقای بهروز فروتن و جناب آقای حسام آرماندهی مدیر و مؤسس برند کافه بازار و بسیاری دیگر از کارآفرینان صاحب نام جوان، از تجربه‌های واقعی خود و مسیری که برای کارآفرین شدن پیموده بودند، با بچه‌ها صحبت کردند.

علاوه بر این، دانش‌آموزان در کلاسهای اختصاصی خودشان ضمن ملاقات با اساتید مختلف دانشگاه صنعتی شریف با تعدادی از رشته‌های دانشگاهی آشنا شدند.به منظور فراهم آوردن زمینه‌ی شناسایی دقیق‌تر شخصیت و ویژگی‌های رفتاری و با هدف برنامه‌ریزی خاص برای تک‌تک دانشجویان، مطالب پایه در حوزه‌ی شخصیت‌شناسی توسط آقای دکتر شیری برای آنها مطرح شده و تست‌ MBTI در موردشان اجرا گردید.

در طول دوره اما با برپایی مسابقه‌هایی، مهارت‌های آموخته شده‌ی بچه‌ها آزموده شد. مسابقه‌هایی با موضوع بازی تیمی و خلاقیت، مسابقه‌‌ی بزرگ و مفصل سخنرانی که با حضور و داوری برجستگان شناخته شده‌ی این حوزه برگزار گردید، مسابقه‌ی ‌ارائه‌ی زندگی کارآفرینان و یا مسابقه‌‌ی پرهیجان جذب و متقاعد سازی سرمایه‌گذاران واقعی برای اجرا نمودن ایده. و شاید مهم‌ترین مسابقات و تمرین‌ها در طول دوره‌ی تابستانی، جشنواره‌ی فروش غذا در پارک قیطریه تهران در یک بعد از ظهر جمعه بود که بچه‌ها ایده‌های خلاقانه‌ای در مورد نوع محصول، نحوه‌ی ارائه‌ی محصول، نحوه‌ی بازاریابی ارائه داده، و میزان فروش خود را تخمین و محصول خود را قیمت‌گذاری کرده و یک تجربه‌ی واقعی از فروش و کسب درآمد را لمس کردند.

روز اختتامیه فاز تابستانی دوره در ۲۲ شهریور به همراه اجرای مراحل نهایی مسابقه‌ی سخنرانی و اجرای برگزیده‌ی زندگی یک کارآفرین و تقدیم جوایز به برندگان مسابقه‌های فوق و جشنواره‌‌ها اتفاق افتاد.

ادامه‌ی دوره‌ در طول سال تحصیلی

در ادامه‌ی دوره، رویدادهای مختلفی برای بچه‌ها در نظر گرفته شد که به صورت ماهیانه برگزار گردیدند.

 • رویداد اول: اردوی رصد

در اولین فعالیت پس از تابستان، یک تجربه ی نجومی و رصد آسمان شب کویر در یک اردوی دو روزه، در مرکز علوم و ستاره شناسی ورکیان واقع در شهر دامغان، برای بچه‌ها تدارک دیده شد.

 • رویداد دوم: برنامه‌ی شبیه‌سازی کسب و کار

دومین برنامه بخش سال تحصیلی مدرسۀ تابستانی کسب و کار دانشگاه شریف در اول آبان در دانشکدۀ مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف برگزار گردید. در این برنامه دانش‌آموزان و دانشجویان در محیط بازی مدیریتی و در قالب گروه‌های ۴ یا ۵ نفره، حضور و فعالیت در یک شهرک شبیه‌سازی شده‌ی تولیدی را در مدت زمان ۵ ساعت تجربه نمودند. در این بازی نقش‌های مختلفی از جمله تولید کننده، واسطه، سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر، تأمین‌کنندۀ مواد اولیه، بانک، بورس کالا، پلیس، دادگاه تجاری و … طراحی شده بود. دانش‌آموزان و دانشجویان در این بازی با بسیاری از مسائل، فرصت‌ها، چالش‌ها و مشکلات کار کردن در یک محیط کسب و کار واقعی مواجه گشته و برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری و اقدام‌ را در یک محیط رقابتی تجربه نمودند. در پایان بازی گروه‌هایی که توانسته بودند بیش‌ترین سود را کسب نمایند به عنوان برندگان بازی شناخته شدند.

 • رویداد سوم: سخنرانی جناب آقای دکتر محجوبی، سخنرانTDEx  تهران

سومین رویداد ماهانه مدرسه تابستانی کسب و کار دانشگاه صنعتی شریف، با موضوع «رنسانس نو» درآمدی بر پارادایم های جدید در تفکر، طراحی و نوآفرینی باحضور و سخنرانی دکتر داریوش محجوبی پژوهشگر نوآوری و کارآفرینی از دانشگاه تگزاس برگزار شد..

 • رویداد چهارم:انتقال تجربیات کارآفرینان برتر کشور

چهارمین رویداد ماهانه مدرسه تابستانی کسب و کار دانشگاه صنعتی شریف در آذر ماه، با موضوع «انتقال تجربیات کارآفرینان برتر کشور» با حضور دو کارآفرین برجسته جناب آقای حازم فری پور، مدیر پژوهش و فناوری شرکت فن آموز و جناب آقای کامیار شادانو با آشنایی و سخنرانی و سپس هم‌صحبتی با خانم دکتر مریم کوچکی‌نژاد دانشمند جوان کشورمان برگزار شد.

 • رویداد پنجم: سخنرانی دکتر بهرخ خوشنویس، مخترع سرآمد ایرانی

در پنجمین رویداد ماهانه، پروفسور بهرخ خوشنویس از دانشگاه کالیفرنیا جنوبی، مبتکر چاپگر سه‌بعدی بتنی و مجری پروژه‌ی ناسا در ساخت خانه در کره ماه، میهمان مدرسه‌ی کسب و کار شدند. دکتر خوشنویس که تنها ایرانی عضو انجمن مخترعین آمریکا هستند ، از خلاقیت و باز گذاشتن فضای ذهن برای بچه‌ها صحبت کرده و آنها را به پیمودن مسیر زندگی به شیوه‌ی خود، تنها به شیوه‌ی خود، تشویق نموده و کپی کردن از زندگی دیگران حتی شخص خودشان را برای بچه‌ها، ممنوع اعلام کردند.

 • رویداد ششم: جشنواره فروش برج میلاد

ششمین رویداد سال تحصیلی اما شبیه‌سازی کسب و کار این بار در محیطی به مراتب واقعی‌تر در ۵ بهمن و در برج میلاد تهران اتفاق ‌افتاد. در روز بازارچه در واقع بچه‌ها سعی کردند که تجربه فروختن جنس، چانه‌زنی، قانع کردن مشتری، ارائه‌ی سرویس اضافی در صورت لزوم و حتی رقابت را در فضایی کاملاً دوستانه و شاد به دست بیاورند. در این برنامه از تعدادی از دانشجوهایMBAشریفهم دعوت شد تا فضای رقابتی سنگین‌تری برای بچه‌ها به وجود آید و آنها هم در تیم‌های۴ نفره و ۵ نفره غرفه‌هایی را در برج میلاد در اختیار گرفته و با هم در یک زمان و یک مکان با بچه‌ها‌ی مدرسه رقابت کردند.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید