چرا مدرسه تابستانی کسب و کار شریف؟

مدرسه‌ی کسب و کار پاسخی هر چند مقدماتی به سؤالاتی است که ذهن بسیاری از اساتید و دلسوزان آموزش کشور را به خود مشغول کرده است:
ولع یادگیری در قشر جوان و نوجوان، قابل انکار نیست. از سوی دیگر، احترامی که جامعه ی ایرانی اسلامی به متخصصین و تحصیل کرده ها می گذارد، قابل قیاس با رفتار جوامع دیگر نیست و زبانزد خاص و عام می باشد.
این سرمایه ی ارزشمند، گاه و بیگاه با عدم برنامه ریزی مسئولین فرهنگی و خطاهای جاری موجود در جامعه، به اندک ضد ارزشهایی آلوده می گردد. از جمله ی این ضد ارزشها، توجه بسیار زیاد به مباحث تئوریک و احترام بیش از حد به مدارک دانشگاهی است. جامعه ی علم دوست ما، مستقل از اینکه نیاز های آینده ی کشور، چه چیزهایی می باشد و حتی مستقل از علایق و استعدادهای جوانان و نوجوانان¬مان، ایشان را به شدت به سمت تحصیلات دانشگاهی بالا و بعضاً مباحث صرفاً آکادمیک تشویق می نمایند.
چرا باید اکثریت قریب به اتفاق دانش آموزان، چشم انداز دکترا و تحصیلات در بالاترین مقاطع را داشته باشند؟
مگر در این مملکت چه تعداد PhD رشته های مختلف نیاز است؟ مگر فارغ التحصیلان فعلی مقطع دکترا از کار مناسب و اشتغال مفیدی برخوردار هستند؟
آیا غیر از این است که خیل عظیمی از نخبگانی که کشور را به قصد مهاجرت ترک می نمایند، به علت نبود کار مناسب است؟
آیا اساساً چقدر برخی رشته ها، مثلاً رشته های مهندسی و از جمله ی آنها مهندسی برق، در این کشور مورد نیاز است ،که باید از 100 نفر اول کنکور سراسری، بیش از 90 نفر در رشته مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف، مشغول به تحصیل شوند؟و اساساً صنعت برق ایران، پذیرش این حجم افراد نخبه و نابغه را در هر سال دارا می باشد؟
چرا دانش‌آموزان و دانشجویان ما در ارائه‌ی رویکردهای خلاقانه، تفکر سیستمی و برقراری روابط مؤثر اجتماعی ناتوان هستند؟
چرا بهترین جوانان این کشور به سمتی سوق داده می شوند که مهمترین گزینه های پیش رویشان، پس از صرف عمر طولانی و هزینه های بالای تحصیل، مهاجرت به کشورهای پیشرفته صنعتی و بعضا دشمنان این مرز و بوم می باشد؟
چرا جوانان ما اعتماد به نفس کافی و تصویری موفق از خود کمتر دارند؟
چرا حل مسائل روزمره زندگی، برخلاف معادله‌های ریاضی، تا این حد برای این نوجوانان و جوانان سخت و توانفرساست؟
و از همه مهمتر، چرا جای صاحبان کسب و کارهای موفق و کارآفرینان در آرزوها و چشم اندازهای نوجوانان ما اینقدر خالی است؟
چرا کمتر کسی نوجوانان با استعداد ما را به سمت راههایی تشویق می کند که نتیجه آن تولید و رشد کارآفرینان برجسته ای باشد که اقتصاد نفتی و دولتی ما را به سمت بخش خصوصی قدرتمند رهنمون گردند؟
چرا ما با این منابع عظیم جوانان پرشور و توانا، نباید بالاترین حرف ها را در کارآفرینی بزنیم؟
چرا دانشجویان ما، علی‌الخصوص دانشجویان دانشگاه‌های برتر، با وجود برخورداری از ضریب بالای هوشی، به ندرت قادر به راه‌اندازی کسب و کاری جدید برای خود هستند؟
چقدر بچه‌هـای ما برای دنیـای 20-10 سال آینده با مختصات خاص آن مانند دنیای به هم پیوسته، دنیای دیجیتال و تجارت الکترونیک ، وسازمان‌های مبتنی بر نوآوری مستمر تربیت شده‌اند؟

کارآفرینی و کارآفرینان، نقشی کلیدی در روند توسعه و پیشرفت جوامع مختلف ایفا می‌کنند. افراد خلاق، نوآور و مبتکر به‌عنوان کارآفرین به شکل پررنگ و غیرقابل باوری، منشاء تحولاتی بزرگ در زمینه‌های صنعتی، تولیدی و خدماتی شده و از آن‌ها به عنوان قهرمانان ملی یاد می‌شود.

«مدرسه تابستانی کسب‌وکار شریف» در نظر دارد جمعی از دانش‌آموزان را به سمت‌وسویی ترغیب کند تا ذهن خود را به صورت منسجم در جهت انتخاب آینده‌ای موفق‌تر سوق دهند؛ در این صورت دست‌یابی به منابع اقتصادی ناشی از کارآفرینی و تسخیر عرصه‌های نو ارزش تلقی می‌شود. چنین طرز تلقی از دنیای پیرامون، ذهن آن‌ها را دگرگون کرده و آن‌ها را به سمت خلق ایده‌های نو، استقلال اقتصادی و کسب موفقیت شتاب می‌دهد. در این مدرسه‌ و در باشگاه کارآفرینان جوان دانشگاه صنعتی شریف، افرادی تربیت خواهند شد که بتوانند در آینده‌ی خود، به‌سمت تبدیل شدن به موفق‌ترین کارآفرینان و دارندگان کسب‌وکارهای نوآور و خلاق شتاب بگیرند، و البته در این راه، به انتخاب رشته دانشگاهی و مسیر شغلی مناسبی نیز رهنمون گردند.

جمعی از اساتید رشته‌های مختلف دانشگاه صنعتی شریف، به‌همراه تعدادی از مدرسین و اساتید ایرانی دیگر دانشگاه‌های ایرانی و بین‌المللی، برنامه‌ای را طراحی کرده و اجرا می‌نمایند که بیش از آن‌که در قالب درس و کلاس باشد، به شکل فعالیت‌های جمعی، کار تیمی و بازی‌های پرورش دهنده‌ی خلاقیت، بر نحوه تفکر و نوع نگاه فرزندان این مرز و بوم تاثیر خواهد گذاشت.

شرکت در مدرسه‌ی تابستانی کسب و کار شریف، مزایای زیر را به‌همراه دارد:
• پرورش خلاقیت و فراگیری رویکردهای خلاقانه حل مساله
• فراگیری مهارت‌های کارآفرینی
• فراگیری مهارت کارهای تیمی
• یادگیری برنامه‌ریزی شخصی بلندمدت
• تقویت و یادگیری مهارت‌های ارائه، سخنرانی و فنون مذاکره
• آشنایی با مبانی امور مالی و حساب‌داری
• تجربه زندگی در محیط دانشگاه و آشنایی با رشته‌های دانشگاهی و مسیرهای شغلی توسط دانشجویان برتر هر رشته و اساتید آن حوزه

برای مشاهده توضیحات مربوط به برنامه‌های مدرسه تابستانی کسب‌وکار شریف، اینجا را ببینید.